تبلیغات
راز موفقیت - خواندنی های جام جهانی فوتبال

اسرار موفقیت را در این وبلاگ بدست آورید

خواندنی های جام جهانی فوتبال

نویسنده :Reza .V
تاریخ:پنجشنبه 20 خرداد 1389-12:48 ق.ظ

خواندنی های جام جهانی فوتبال

نوزدهمین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال به عنوان جذاب ترین رویداد توپ گرد، روز جمعه در شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی با دیدار تیم ملی این کشور مقابل مکزیک در ورزشگاه "ساکر سیتی شهر" ژوهانسبورگ آغاز می شود.


 امروزه محبوبیت فوتبال بحدی افزایش یافته که همه افراد، چه در کوچه پس کوچه های خاکی و چه در مدرن ترین و مجهزترین ورزشگاه های جهان برای آن سر و دست می شکنند. آنهایی هم که هرگز پا به توپ نشده اند، پای تلویزیون ها یا در جایگاه تماشاگران میخکوب می شوند تا تلاش بی وقفه 22 بازیکن را برای رسیدن به یک توپ گرد و گل کردن آن را ببینند.
 در این میان گروهی هم با سرمایه گذاری های کلان خود تا می توانند برای ارضای حس فوتبالی خود پول خرج می کنند تا یا باشگاه و بهترین بازیکنان جهان را بخرند و یا بهترین امکانات را برای آنها فراهم کنند.
 اهمیت رقابت های فوتبال در دنیای امروز بحدی است که سران سیاسی جهان، دیدارهای خود را به تعویق می‌اندازند، ساعت کار پارلمان کشورها تغییر می‌کند، تلویزیون‌های بزرگ در میادین و خیابان‌ها و حتی زندان‌ها نصب می‌شود و همه و همه به صفحه جعبه جادویی چشم می‌دوزند.
 در زیر به 22 مطلب خواندی در مورد این ورزش که همه دنیا را فرا گرفته و سیطره خود را بر سراسر جهان گسترانیده، اشاره شده است:

‎ - 1در اولین مسابقه بین‌المللی فوتبال که میان اسکاتلند و انگلیس در سال ‎ 1872انجام شد، بازیکنان از "نیکر بوکرز" (شلوارک گشاد که سر زانو جمع می‌شود) و کلاه به عنوان لباس فرم استفاده کردند. کلاه بخشی از لباس ویژه فوتبال بود که در قرن بیستم هم هنوز استفاده می‌شد.

‎ - 2هنگامی که اولین رقابتهای باشگاهی و ملی انجام شد، توپ فوتبال کاملا گرد نبود و بیضوی شکل بود. در آن زمان مثانه خوک به شکل بالون باد شده و بعد از بستن منفذ انتهای آن، درون یک پوشش چرمی قرار می‌گرفت که بیشتر به تخم مرغ شبیه بود. کشف کائوچوی هندی (ماده اولیه تهیه لاستیک) در دهه ‎ 1860به کروی تر شدن شکل توپ فوتبال کمک کرد.

‎ - 3توپ‌های قدیمی در آب و هوای بارانی و مرطوب وزن بیشتری پیدا می کردند اما واقعیت این است که از توپ‌های امروزی سبکتر بودند. در سال ‎1889 پوشش کروی توپ بین ‎ 340تا ‎ 425گرم وزن داشت در حالی که در سال ‎ 1937وزن توپ ها به ‎ 397تا ‎ 454گرم افزایش یافت.

‎ - 4قوانین اتحادیه فوتبال در سال ‎ 1863هیچ منعی در مورد ارتفاع عبور توپ از درون دروازه قایل نشده بود. در مسابقات فعلی راگبی نیز، گل در صورتی که از بین دو تیرک دروازه عبور کند قبول است و محدودیت ارتفاع ندارد اما در طول اولین رقابت‌های بین‌المللی فوتبال از یک رشته نوار برای مشخص کردن حدود بالای دروازه استفاده شد و سپس از سال ‎ 1875میله افقی جایگزین آن شد.

‎ - 5فوتبال گروهی به عنوان ریشه مسابقات مدرن و امروزی، در حدود قرن دوازدهم در انگلیس فراگیر شد و چنان محبوبیتی یافت که شاهان و ملکه‌های متعدد با فرمان ملوکانه، برای محدود و ممنوع کردن آن تلاش کردند.

6 - فوتبال چنان مسابقه خشن و پر زد و خوردی بود که حریفان می‌توانستند با هر وسیله دیگری، توپ را به آن سوی زمین برسانند. گفته می شود شاه "هنری هشتم" یکی از بازیکنان خبره فوتبال بوده است.

7 - برخلاف برخی تصورات، فوتبال در دوران اولیه پیدایش آن متعلق به اقشار خاص و بالای جامعه بود. بخش اعظم قانون مسابقات توسط دانش آموزان مدارس عمومی و دانشجویان تدوین شد.

8 - اولین نشست سران اتحادیه فوتبال در روز ‎ 26اکتبر سال ‎ 1863در لندن برگزار شد اما ‎ 12شرکت‌ کننده در این نشست به توافق کلی نرسیدند. یک باشگاه با اعتراض به حذف ضربه زیر زانو در قوانین اولیه، از گروه خارج شد.

9 - تاکتیک‌های اولیه فوتبال به راگبی امروزی شباهت داشت. تیم‌ها در نوک حمله متراکم بودند و به خاطر فرار از قانون آفساید که بازیکنان پیش تاخته را از لمس توپ منع می‌کرد، حمله اغلب به صورت تجمع بازیکنان دور توپ و حرکت گروه برای رساندن آن به دروازه انجام می‌شد.

10 - داور و پنالتی جایی در قوانین اولیه نداشتند چون فرض بر این بود که یک آقای متشخص هرگز خطا نمی‌کند. در حقیقت فنون مباحثه تقریبا به اندازه مهارت کار با توپ در آن دوران اهمیت داشت چون بازیکنان می توانستند اعتراض خود را نخست به کاپیتان تیم و سپس به ناظر منتقل کنند.

11 - ناظرانی که همیشه مرجع حکمیت بودند سرانجام جایگاهی در زمین مسابقه یافتند و در سال ‎ 1891پست داور نیز به فوتبال افزوده شد.

12 - افزوده شدن پنالتی به قانون مسابقات تا قرن بیستم طول کشید. در دهه‌های قبل، ضربه پنالتی که "ضربه مرگ" نامیده می‌شد، می‌توانست از هر نقطه‌ای روی خط فاصله ‎ 12یاردی تا دروازه زده شود.

13 - کلمه ‎ Soccerاساسا متعلق به ایالات متحده آمریکا نیست اما اصطلاحی بود که طی قرن نوزدهم در مدارس عمومی و توسط دانشجویان دانشگاه بویژه در آکسفورد استفاده می‌شد و شکل کوتاه شده ‎ Association Footballبود.

14 - بسیاری از اصطلاحات فوتبال ریشه نظامی دارند مثل: دفاع، خط دفاع، آفساید، جناح، مهاجم، حمله و غیره.

15 - قوانین مصوب سال ‎ 1863توسط اتحادیه فوتبال، استفاده از دست را مجاز دانسته بود البته بازیکن نمی‌توانست توپی را که روی زمین است با دست لمس کند اما می‌توانست توپ هوایی را کنترل کرده و یک ضربه آزاد بزند، بازیکنان حریف هم مجاز نبودند خطا کنند.

16 - در آن دوران بازیکنانی مثل "دیوید بکام" و "روبرتو کارلوسی" وجود نداشت چون تا قبل از سال ‎ 1927گل زدن از روی ضربه‌های آزاد و مستقیم قانونی نبود.

17 - تا قبل از سال ‎ 1912دروازه بانان می‌توانستند توپ را در نیمه خود، در داخل یا خارج از دروازه با دست لمس کنند.

18 - چراغ‌های راهنمایی خیابان "کنسینگتون‌های استریت" لندن، الهام بخش استفاده از کارت قرمز و زرد در مسابقات امروزی بودند.
"کن آستون" داور انگلیسی که بعدا رییس کمیته داوران فیفا شد، هنگام رانندگی در مرکز شهر لندن به راه های مناسبی برای هشدار دادن یا اخراج بازیکنان فکر می‌کرد که تبدیل چراغ سبز به زرد و سپس قرمز در ذهنش جرقه زد.

19 - تا قبل از سال ‎ 1913اگر ضربه کرنر به سود یک تیم اعلام می‌شد، به جای ارسال آن از گوشه راست یا چپ زمین یا ارسال یک پاس کوتاه، ممکن بود یک بازیکن تمام زمین را به تنهایی دریبل بزند. قوانین وقتی عوض شد که چندین بازیکن برای گشودن دروازه به توپ حمله می‌کردند.

20 - تکل زدن همیشه بخشی از فوتبال بوده و فقط مختص سال های اخیر نیست اما استفاده از ساق بند یا محافظ، نخستین بار در قوانین سال ‎ 1874مجاز دانسته شد. ساق بندها پیش از این ویژه بازی کریکت بود.

21 - دروازه بان مجاز نبود صبح روز شنبه در کمد لباسش را باز کرده و هر رنگی را که میل داشت انتخاب کند. از سال ‎ 1909سه رنگ آبی لاجوردی، سفید یا قرمز مایل به نارنجی برای دروازه بانان تعیین شد و از سال ‎ 1921به بعد اگر دروازه بانی می‌توانست شماره یک تیم ملی کشورش باشد، پیراهن طلایی می‌پوشید.

22 - تا حدود یک قرن قبل داور باید با شلوار سیاه، ژاکت و کراوات در زمین مسابقه می‌دوید و قضاوت می‌کرد.

بر گرفته از football3نوع مطلب : گوناگون 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.